Mars är här och man börjar se slutet på sportlovet och trots ett lov som har innehållit både träningar, camper och cuper.
Idag är man i Dalarna och en massa vasaloppsåkare här och.
Jag frågade dem om någon som vet varför man har ett utgångsdatum på skidvalla?
-Det är för att man ska veta när det är bäst före
Hemma som har de grävt ner fiber och lite roligt när fakturan kom så stod det.
Här kommer fakturan för vårt nedlagda arbete.
Representationlagens matcher i helgen
Den här helgen så är det bara att av våra representationslag som har match men och andra sidan så har våra SSL-damer två matcher.
Ikväll fredagen den 3:e mars så är våra SSL-damer i björkarnas stad och möter Thorengruppen IBK och matchen spelas i Thoren Arena i Umeå med matchstart klockan 18.30.
Kan man inte vara på plats så kan man även se matchen i Sportexpressen Play och ett
"tips från coachen" är om man inte har ett abonnemang så kan man köpa ett mycket förmånligt via Nu i Österåker och få en massa lokala nyheter på köpet.
Söndagen den 5:e mars så är det match på hemmaplan för damerna och där vi välkomnar
IBF Falun och domarna blåser igång matchen klockan 15.00
Så nu fyller vi hallen och hejar fram våra damer till mera poäng.
Så vi önskar alla lag och domarna ett stort lycka till!
Ackers NextGen Ackerscamp Sportlovet
Ett fantastikt bra läger och vill ge ett stort tack till Andreas Unestrand och Per Tillman som organiserade detta och stort tack till alla våra unga ledare samt matchledare som gjorde detta ännu bättre.
Men största tacket till ni spelare som vad med för ni gjorde detta bäst.
En kompis beställde en Geckoödla från djuraffären men något måste ha blivi fel.
Han fick precis ett sms om att varan är klar för avhämtning.
Föreningskickoff
Jag påminner om helgen den 9 -10:e september så kommer vi ha en föreningskickoff i IFU Arena och Arenahotellet i Uppsala och en del äldre lag har varit med om detta förut.
All information kommer senare men detta är mer för save the date.
Jag frågade dem om någon som vet varför man har ett utgångsdatum på skidvalla?
-Det är för att man ska veta när det är bäst före.
Till sist
Joo vilket land har bäst minne?
USB-ekistan.
Bladet önskar er alla en riktigt trevlig helg och vad rädda om varandra i Ackers och innebandyfamiljen och behandla alla med respekt!
Forza Ackers & Nolltolerans!