SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Åkersberga IBF
ACKERS

Välkommen till Åkersberga IBF - Ackers!
 
Fredagsbladet
2023-03-17 12:58

Äntligen fredag igen och halva mars månad har gått och inte så många helger kvar med seriematcher men den här helgen är det fortfarande full fart. Från våra knattar som spelar Schyssta Cupen till våra seniorlag.

Självklart är det många matcher i bägge hallarna i Multiarenan.

 

Läste nu på morgonen att kvinnor vill ha män som är både tät och läcker.

Hur går det ihop?

 

 

Representationlagens matcher i helgen

Imorgon lördagen den 18/3 så spelar våra SSL-damer sin sista seriematch och man beger sig till IFU Arena i Uppsala för att möta IK Sirius FBC.

Matchen börjar klockan 14.00 och gör som Ackersklacken, åk upp och heja fram våra damer och har man inte möjlighet till detta så går det att se matchen på Sportexpressen play eller via Nu i Österåker.

 

Söndagen den 19/3 så är det våra herrar i division 2 som välkomnar Jakobsbergs IBF i Multiarenan och här blåser domarna igång matchen klockan 13.45.

En hemmavinst här så är herrarna klara för division 1 nästa säsong så fyll nu hallen och heja fram våra herrar.

Skulle man ha giltigt förfall att inte kunna se matchen live så sänder Nu i Österåker matchen,

 

Tisdagen den 21/ 3 så är det dags igen för herrarna att spela match borta mot Huddinge IBS i Flemminghallen och här är det matchstart klockan 19.30.

 

Så vi önskar alla lag och domarna ett stort lycka till!

 

 

Information från förbunden

Nu kan man börja planera och se de preliminära startdatumen för säsongen 2023-2024.

Läs mer här

 

 

NextGen

Ikväll är det dags igen för vår populära NextGen och där det är ca 60 spelare som kommer träna i bägge våra hallar i Multiarenan.

Riktigt kul!

 

 

Föreningskickoff IFU Arena 9-10:e september

Nästa vecka så börjar planeringen med vår föreningskickoff  i IFU Arena och Arenahotellet i Uppsala som kommer att vara helgen 9-10:e september.

Mera grundläggande information kommer lite senare men spara detta datum för detta kommer bli kul och lärorikt.

 

Apropå lärorikt så tur att man inte är som läskflaskan.

Först är man korkad, sen blir man skruvad och till sist blir man pantad.

 

 

Till sist

De som har husbil, betalar de lagfart och hastighetsskatt.
 
Bladet önskar er alla en riktigt trevlig helg och vad rädda om varandra i Ackers och innebandyfamiljen och behandla alla med respekt!

 

Forza Ackers & Nolltolerans!

Förändringar i ledarorganisationen för damlaget
2023-03-13 09:30

Styrelsen har igår beslutat att gå skilda vägar med damernas huvudtränare Andreas Berglind. Vi tackar Andreas för allt han gjort för föreningen genom åren. Vi kommer minnas de många sportsliga framgångarna han varit del av med glädje, och önskar honom lycka till i framtiden.

 

/Styrelsen

Fredagsbladet
2023-03-10 11:02

Fredagen är här igen och en normal helg är tillbaka efter sportlovet med många matcher i helgen. 

I veckan vad det snökaos och det t.o.m. varnades på mjölkpaketen.

Fett halt.

 

 

Representationlagens matcher i helgen

Redan ikväll fredag den 10:e mars så spelar vårt FU16-lag kvartsfinal på hemmaplan i Bäst i Stan i klassen FU16 Ungdom och på andra sidan så är det Danderyds SK IBF/Enebybergs IF som ställer upp. Platsen är Multiarenan och matchstart klockan 19.30.

 

Imorgon lördag den 11:e mars så är det damernas sista hemmamatch i grundserien och där vi välkomnar Karlstad IBF. Domarna blåser igång matchen klockan 14.00.

Så passa på nu och så fyller vi hallen och hejar fram våra damer till mera poäng.

 

Senare samma dag den 11:e mars så är det herrarna som åker till Torsviks idrottshall på Lidingö och för motståndet är det IBF Offensiv Lidingö.

Matchen startar klockan 16.15.

 

Så vi önskar alla lag och domarna ett stort lycka till!

 

 

Information från förbunden

Glädjande nyheter är att innebandyn fortsätter att återhämta sig och en stor procentuell förändring.

Efter coronapandemins framfart visar nu glädjande siffror att innebandyn fortsätter att återhämta sig. Endast en idrott ligger före innebandyn i den procentuella förändringen.

Läs mer här

 

 

Ackers NextGen Tjejcamp

ACKERS NextGen Tjejcamp pågår under påsklovet (v.15) 27/2 - 1/3 och är till för tjejer på blå och röd nivå, födda 2013-2009. Träningarna kommer ha, likt sportlovscampen, cirkelträning som grund med stationer med olika teman.

Den är för åldrarna födda mellan 2013-2009 och läs mer i länken nedan.

Ackers camper

 

 

Målvaktsträning

Ikväll fortsätter vår målvaktsträning med Stefan Flöjt i Multiarenan och riktigt kul att den är så populär och lyckad. 

 

Apropå A och B-plan så tänker jag:

Kassetter har en A-sida och en B-sida, så det var logiskt att efterföljaren hette CD.

 

 

Utveckla vår förening

Vi har en hel del projekt som ska fortsätta och en del nya till nästa säsong och vill ni vara med att utveckla eller har andra tankar och idéer för ju mer vi kan göra tillsammans så återkoppla till

janne@akersbergaibf.se

 

 

Till sist

Ta det lugnt nu i trafiken så ni inte gör som elektrikern.
Han sladdade av vägen och voltade när han skulle köra ohm.
 
Bladet önskar er alla en riktigt trevlig helg och vad rädda om varandra i Ackers och innebandyfamiljen och behandla alla med respekt!

 

Forza Ackers & Nolltolerans!

Biljetterna mot Karlstad IBF släppta
2023-03-07 09:30
Lördagen den 11:e mars är det sista hemmamatchen i grundserien för damerna den här säsongen i Multiarenan och vi välkomnar den här gången Karlstad IBF och domarna blåser igång matchen klockan 14.00.
Så passa på nu att att fylla Ackersborgen i orangea färger och hejar fram våra damer till 3 poäng.
 
Det är redan klart att vi spelar SSL nästa säsong men chansen till slutspel finns fortfarande.
 
Biljetterna kan köpas på länken nedan och biljettpriset är 100 kronor för vuxen samt 20 kronor för barn/ungdom under 16 år.
 
Förutom bortalaget så hälsar vi publiken, domarna och våra samarbetspartners hjärtligt välkomna till Österåkers Multiarena!
 
Medlemmarna i föreningen har fått ett mail tidigare om instruktioner hur ni går tillväga.
Semifinal i Bäst i Stan i Multiarenan
2023-03-06 14:20
Nu på torsdagen den 9:e mars är det semifinal i Bäst I Stan för våra SSL-damer och där vi välkomnar Täby FC  IBK och domarna blåser igång matchen klockan 19.30.
Så nu fyller vi Ackersborgen i orangea färger och hejar fram våra damer till till finalspel.
 
Biljetterna kan köpas på länken nedan och biljettpriset är 50 kronor för vuxen samt 20 kronor för barn/ungdom under 16 år.
 
Förutom bortalaget så hälsar vi publiken, domarna och våra samarbetspartners hjärtligt välkomna till Österåkers Multiarena!
 
Medlemmarna i föreningen har fått ett mail tidigare om instruktioner hur ni går tillväga.
Nyheter från våra lag
 
Våra sponsorer