Mina kom till Ackers inför säsong 2019/20, hon har nu skrivit på för ännu en säsong och gör nu sin fjärde säsong i Ackers. Som 20 åring får hon nu chansen att göra sin SSL debut.
Mer om Mina:
Mina har Bollstanäs SK som moderklubb som sedan blev Väsby IBK för tjejsidan där hon spelade ända till 2014 då hon valde spel med Bele Barkarby IBF där hon sedan spelade i 4 säsonger och en säsong i Kungsängens IF däremellan. Innan hon kom till Åkersberga IBF spelade hon tre säsonger i Täby FC där hon sista säsongen gjorde sin bästa poängmässigt med 23 poäng på 12 JAS-matcher och 57 poäng på 56 matcher innan hon hittade rätt i Ackers. Hon var med säsong 2019/20 då Ackers kom på en första plats i JAS utan några förluster och tog en play off plats man tippades att vinna (Tyvärr inställd på grund av covid). Hon producerade då 12 poäng på 15 matcher, 7 mål och 5 assister och hade varit en av många spelare som producerat under innebandyfesten också om chansen kommit. Hon gjorde sin Allsvenskan debut samma säsong och gjorde då 1+8 i sin debut i Allsvenskan och hon ska nu göra sin SSL debut i samma kläder. Samma år deltog hon även på Talang17 lägret.
Mina är en grym back och stenhård i sin defensiv, samtidigt som hon gör några Coast to Coast mål som vi sett flera av under åren. Mina har från en tydlig backposition tagit klivet lite högre upp i bannan och visat på fina offensiva kvaliteter som gör att hon kan ta flera positioner i matcherna. Mina är en hårt arbetande spelare som inte viker sig i närkamper. Hon har en bra blick för spelet och är duktig på att bryta bollarna och vända på spelat. Hon är en snabb och löpstark spelare. Med sin kämpaglöd och vinnarskalle är Mina en jobbig spelare att möta.
3 frågor med Mina:
- Vad skulle du säga är ditt absolut bästa innebandyminne?
Mina: Jag skulle säga att mitt bästa minne är SSL-kvalet och speciellt känslan i sista matchen. Något av det roligaste jag fått vara med om och kommer aldrig glömma det!
- Vilken typ av match skulle du säga är de roligaste att spela?
Mina: De är nog de matcherna som man är lite nervös inför, som man vet kommer vara tuffa och som då blir extra roliga att vinna. Sen också när det är lite hetsigt, det är alltid kul.
- Vilken match i år ser du mest framemot denna säsong?
Mina: Just nu ser jag mest framemot seriepremiären och derbyt! Det ska bli spännande att se hur hetsig den matchen blir, hur många som kommer och hur matchen slutar såklart. 😁