Fredag, äntligen! Tänkte börja med en lite tillbaka blick, senaste bladet var ett Innebandylovsblad, och vilken Innebandylov vi hade. Under lovet genomfördes vårt uppskattade Sportlovscamp. Även denna gång blev det stor succé och alla platser fylldes både på blå och röd nivå, med över 65 barn och ungdomar på plats i 5 dagar, det är mycket innebandy!
Vill rikta ett stort tack till alla inblandade i organisationen, såväl frivilliga föräldrar samt våra fantastiska ungdomsledare och representanter från våra representationslag som satte guldkant på lägret. Utan alla er skulle vi aldrig kunna genomföra detta. Men också ett stort tack till Oskar Nilsson och Christian Pettersson som planerat och arrangerat detta, samt Angelica Frantz, Anna Sundström, Emil Sundström, Magnus Eriksson, Robert Berglund och Johan Erlandsson som varit på plats under veckan. Helt fantastiskt att ni ställer upp och gör detta på er fritid, stort tack! Detta visar också hur föreningslivet fungerar, och kom ihåg att ge alla ledare beröm, de lägger ner mycket tid och energi på våra barn och ungdomar, och gör ett fantastiskt jobb.
På Innebandylovet spelade även Herrarna BiS-finalen i Ackersborgen mot JB, där resultatet blev en sur förlust efter straffar, kanske inte helt rättvist kan jag tycka, och det finns då alltid någon som säger att jag partisk, men det tar jag. För övrigt var det en härlig kväll med bra arrangemang ihop med Stockholms innebandyförbund och fulla läktare, där det blev publikrekord med runt 1 100 personer som var och tittade och höll stämningen uppe, magiskt.
Mycket folk vill vi ha på kommande kvalmatcher, där herrarnas kval mot Allsvenskan drar igång i helgen, Damernas kval mot SSL drar igång nästa helg, och då har även DJ kvalmatch i JAS mot Innebandyfesten. Det gemensamma i detta är att vi vill ha fulla läktare på matcherna för att stödja och hejja fram våra duktiga representationslag.
Först ut är herrarna, som möter Hässelby hemma imorgon kl 13:00 i första kvalmatchen av tre. Andra matchen är på Onsdag på bortaplan kl 19:30, och en eventuell tredje match är nästa lördag den 21/3, hemma kl 15:00. Nu börjar den spännande resan mot Allsvenskan.
Damerna spelar sin sista seriematch hemma på söndag kl 16:00 mot Nacka. Som ni vet är damerna redan klara för SSL kvalet, men beroende på hur det går i den sista omgången blir det antingen Nacka eller Sundsvall som blir motståndet i första kvalomgången. Första kvalmatchen är hemma den 22/3 kl 15:00. Även här är det starten på kvalet mot SSL, skoj!
JAS tjejerna har första kvalmatchen mot Sollentuna hemma den 20/3 kl 19:45. Här gäller det att vinna för att komma vidare till Playoff 2 matchen, som är sista nålsögat för att komma till Innnebandyfesten/JSM finalen.
I samband med damernas första kvalmatch den 22/3 kommer vi att lyfta fram personer som gjort något extra för oss i Ackers, och i samband med det, så kommer vi även att hylla en ledare som gjort detta lilla extra. Det jag önskar är att ni nominerar en ledare genom att skicka namn på ledaren och en motivering till info@akersbergaibf.se. Detta önskar vi att ni skickar senast onsdagen den 18 mars.
Och det är ju inte bara duktiga ledare vi har i föreningen, utan det gäller ju alla våra medlemmar och föräldrar. Och för att vi alla ska bli bättre och stödja våra spelare, så finns det en bra utbildning för våra föräldrar som RF SISU håller i form av en kostnadsfri föreläsning om Coachande föräldrarskap den 16 april. För mer info och registrering, se:
https://educationwebregistration.idrottonline.se/home/index/?id=2156029
Bollen är rund, Ackersfamiljen är underbar, och behandla varandra med respekt.
Fredrik
Ordförande Ackers