Viken fantastisk säsong tjejerna och tränarna har gjort, Damlaget har tagit sig hela vägen till finalkval till SSL.
En finalserie som spelas i bäst av fem matcher mot duktiga Lockerud/Mariestad, med start på långfredagen kl 15.00 i Multihallen. Läget i truppen är bra, tränarna och spelarna är grymt taggade på uppgiften, och det är inte konstigt, att få spela så här stora matcher är få förunnat.
I dagens trupp har inte mindre än elva tjejer Åkersberga IBF som moderklubb, bara det är ganska unikt i dagens elitidrott. Spelare som kommer utifrån får
väldigt snabbt ett stort Ackershjärta.
Tjejerna förtjänar ett stort stöd från er alla dom här historiska matcherna, så slit er från påskfirandet och kom ner till Multi för att stötta/hylla laget till nya framgångar, nu fyller vi läktarna och lyfter fram våra duktiga damer hela vägen till SSL!
Rille
Sportchef Damlaget